Tény: semmilyen időközi választás eredményéből nem lehet az országgyűlési választások kimenetelére következtetni. Másra azonban igen: a bajai időközi például azt mutatja meg, hogy a baloldal egy erősen jobbos szavazókörzetben majd’ duplájára tudta növelni népszerűségét, miközben a Fidesz vesztett abból. Annak ellenére, hogy megalapozottnak tűnik a gyanú: a Fidesz törvénytelen eszközökkel is élt ezen a választáson.
2010-ben 523 szavazatot kapott a Fidesz a bajai 3-as számú önkormányzati választókörzetben. A most vasárnapi, időközi választásokhoz képes szokatlanul magas részvétel mellett megtartott voksoláson 467 szavazatott szerzett Kovács Tamás fideszes képviselőjelölt. Az MSZP – és más baloldali, illetve liberális pártok eredménye: 2010-ben 202, 2013 szeptember 22-én pedig 406 (!) szavazat. Ezzel a Fidesz nyert az MSZP-Együtt-PM-DK közös jelöltje ellen, de a tendenciák egyértelműen láthatók: egy erősen jobbos környezetben tudott a baloldal jelentősen, 2010-hez képest 100%-kal erősödni. Így pedig szoros lett a választás.
Mi következik ebből? A 2014-es országgyűlési választásokra nézve lényegében semmi, maximum annyit engednénk meg magunknak, hogy kimondjuk: ha az ellenzéki pártok jól kampányolnak, egyáltalán nem lefutott ez a mérkőzés. Az azonban igencsak jól látszik, hogyan kampányol a Fidesz egy „biztosnak hitt” körzetben. Mégpedig a legaljasabb módszerekkel. A nőkről mostanában egyébként is igen furcsa véleményeket harsogó (vak komondor, Illés Zoltán-ügy, Tasó László-ügy) párt lényegében lekurvázta az ellenzék jelöltjét, aztán megpróbált droggal riogatni, körülbelül olyan stílusban, mint egy Hoffmann Rózsába oltott Tea Party-rajongó tette volna.
Ez még hagyján. Negatív kampány ugyanis mindig volt, mindig lesz. De azt már kicsit nehezebb elfogadnunk, hogy a Fidesz ott nyert, ahol szervezetten autóztatták az idős – vagy nagy eséllyel megvesztegethető – szavazókat. Ráadásul mindez nem légből kapott állítás, videofelvétel van róla (mármint az autóztatás szervezéséről), a szavazóköri eredmények pedig egy kivételével teljesen kiegyensúlyozott versenyt hoznak. Tudunk a Kubatov-listákról – arról is felvétel van –, tudunk arról is, hogy Kubatovék ellen azóta sem indult eljárás, a nyilvánvaló törvénysértésről szóló bizonyítékok ellenére sem.
Nem is az a lényeg tehát, hogy a Fidesz csalni fog-e a 2014-es választásokon, hanem az, hogy úgy tűnik: akár meg is teheti. Az egész rendszer úgy van kitalálva, hogy ha törvénytelen eszközöket vetne be a kormánypárt, akkor sem lehetne ellenük fellépni. Illegális adatgyűjtés, fél-legális utaztatás, az ellenfelek szavazóinak megfélemlítése, fociultrákból szervezett szabadcsapatok, és persze az adu ász, a Fidesznek kedvező választási rendszer van a tarsolyban, illetve a csodaszarvasos tarsolylemezben. Lehet választani.
Azonban az ellenszer is egyszerű. Ha a kormányváltás mellett elkötelezett választók olyan többségben járulnak az urnákhoz, amely megkérdőjelezhetetlen győzelmet hoz, nincsen az a manipulációs módszer, amely alapján a Fidesz saját győzelmét kikényszeríthetné. Azonban a bajai választás megmutatta, hogy valóban ez lehet a biztos siker egyetlen receptje. Kiegyenlített verseny esetén a Fidesz felé fog dőlni a pálya, és ebben komoly szerepet játszhatnak törvénytelen eszközök is. A választások törvényességi felügyeletét ellátni hivatott szervek, köztük a Nemzeti Választási Bizottság pedig néma marad majd. Ebben biztosak lehetünk.