Nemrég két törvénymódosítást nyújtott be a Fidesz, egy módosítót a választási eljárási törvényhez, egy másikat pedig a kampányfinanszírozáshoz kapcsolódóan. Meglepetés nem ért minket: a Fidesz megint saját maga számára kedvező, az ellenzék számára hátrányos törvényt alkotott. Szép példája a törvényes csalásnak, hogy miközben a választási törvénnyel összefogásra kényszerítik az ellenzéki pártokat, a kampányfinanszírozási törvénnyel pénzt vonnak el a közösen induló pártoktól. De nem ez a legnagyobb baj.
Mit tartalmaz e két javaslat? Először is azt, hogy a választás évében a pártok nem kapnak állami támogatást. Ennek súlyát a magyar sajtó teljesen félreérti. Ugyanis itt nemcsak arról van szó, hogy a pártoknak kevesebb pénze lesz. Hanem arról, hogy az ellenzéki pártok – akik mögött nem állnak oligarchák – megszűnnek szervezetként működni 2014-ben. Ha ugyanis nincs pénz irodafenntartásra, alkalmazottak fizetésére, rezsiköltségre, székházra, szervezésre, akkor lényegében párttevékenység sincsen. A Fidesznek ettől nem kell tartania, majd jön egy utalás Ny. Zsolttól. Ugyanez nem mondható el az MSZP-re, az Együtt 2014-PM-re, de még a Jobbikra sem.
Emellett lesz még 597 millió forintos maximális – ha mindenhol sikerül egyéni jelöltet állítani – támogatás a pártlistára és jelöltenként újabb egymillió forint, kártyán. Utóbbit annyiban üdvözöljük, hogy a választási kampányra fordítható törvényes összeg emelkedik, ez eddig ugyanis irreálisan alacsony (egymillió forintos volt), így a pártok kénytelenek voltak mutyizni, legalábbis aki nem akart óriásit bukni a választáson. Egy újabb módosítás az MSZP és a Fidesz esetében 1 milliárd forintra emeli a kampányban elkölthető pénzösszeget. A választási kampány tisztaságának szükséges, de nem elégséges feltétele, hogy a kiadásokról az Államkincstárnak, majd a – fideszes Domokos László vezette – Állami Számvevőszéknek kell elszámolni. Ha ugyanis a Simicska Lajos résztulajdonában lévő Mahir uralja a magyar óriásplakát-felületek mondjuk 60 százalékát, ezt megszámíthatja olcsóbban a Fidesznek, majd az egész törvényességéről a korábbi Fidesz-képviselő Domokos dönt, az némileg aggályos.
A választási törvény összefogásra, a kampányfinanszírozási törvény pedig külön indulásra kényszeríti az ellenzéket. A választási törvény ugyanis lényegében – megtartva a vegyes rendszert – többségi irányba tolja a rendszert, azaz „a győztes mindent visz.” Evidens tehát, hogy az ellenzéknek össze kell fognia, hogy legyen esélye legyőzni a Fideszt a 106 egyéni körzetben, amelyek a 199 parlamenti hely több mint felét adják. Igen ám, de a kampányfinanszírozásról szóló törvényjavaslat értelmében a pártok jelöltenként kapnak támogatást. Azaz, ha maximalizálni akarják a kampánytámogatást – tehát annyit akarnak kapni, mint a Fidesz – külön kell indulniuk. Micsoda elegáns megoldás a Fidesz részéről! Pont olyan, mint a választókörzetek átszabása, amely billegő jobboldalivá tette a korábban enyhén baloldali körzeteket.
Lassan feláll a Fidesz-féle választási rendszer: jobboldaliasított körzetek, az ellenzéki pártok infrastruktúrájának tönkretétele, összefogási kényszer és különindulási kényszer, határon túli szavazójog, Kubatov-listák és kampánytiltások, az utolsó pillanatban is módosítható választási feltételek. Itt nemhogy a Fidesz felé dől a pálya, hanem régen felborult, ilyen kampányszabályokat valószínűleg Venezuelában láttak utoljára. Mindez nem azt jelenti, hogy a választás nem nyerhető a baloldal számára, de azt igen, hogy csak akkor, ha az ország jelentős többsége akarja leváltani az Orbán-rendszert. Valószínűleg olyan abszurd helyzet alakul ki, hogy a baloldalnak nem elég nyernie sem a kormányváltáshoz, nagyon kell nyernie hozzá, hiszen lényegében minden szabály ellene szól. A választási bojkott nem működik, azzal csak a Fidesz régi vágya teljesülne: erkölcsös döntést hozva, mártírhalált halva, „önként” szűnne meg az ellenzék. Egyetlen lehetőség van: sokkal komolyabb fokozatra kapcsolni, és saját pályáján verni szét a Fideszt. A pártpreferenciák egyelőre a jobboldal mellett szólnak, a tragikus kormányzás viszont az ellenzéket erősítheti – ha végre fel tudják rázni apátiába süllyedt szavazóikat. A tét nagy. 1989 óta nem volt nagyobb.