A Fidesz társadalompolitikája az igazságtalanságra épül, minden döntésük azt szolgálja, hogy a gazdagok gazdagabbak, a szegények szegényebbek legyenek. Nemcsak az adórendszer vagy a szociális juttatások csökkentése, de az olyan intézkedések is, amelyek célcsoportja első ránézésre éppen az alsó-középosztály.
Meglehetősen sok szó esik mostanában a magyar demokrácia állapotáról, okkal. Tavalyig relatíve gyakran beszéltek a fideszes korrupció jelenségéről is, arról, hogy a magyar állam lényegében átállt egy maffiaszerű működésre, amelynek célja a megfelelő pártközeli oligarchák igényeinek kiszolgálása. Ám arról viszonylag kevés szó esik, hogy a Fidesz kormányzása alatt tovább nyílt a társadalmi olló, hárommillió szegény országából négymillió szegény országa lett, és még legalább ennyi ember – finoman fogalmazva – nincsen irigylésre méltó helyzetben. Az ilyen súlyos leszakadás nem varrható kizárólag a Fidesz nyakába, problémák egy része a gazdasági válság következménye. De az, hogy 2010 óta Orbán Viktor mindent megtett azért, hogy a szegénnyé váltak azok is maradjanak, a Fidesz-kormányzást egyéb vadhajtásai mellett az elmúlt 23 év legrosszabb kormányává teszi.
Egy válságban a szociális juttatásokat csökkenteni olyan, mint háborúban csatatérre küldeni a sebészeket. Ezt a Fidesz meglépte, létminimum alá taszítva azokat, akik korábban is nagyon nehezen éltek meg. Helyette a közmunkát ajánlotta, azt is limitált mennyiségben, megalázó bérért, amelyből lehetetlen egyszerre rezsit fizetni és gyereket ruháztatni. Ezt fejelte meg Európa legigazságtalanabb adórendszerével, amely a 250-300 ezer forint felett keresőket jutalmazza, a szegényebbeket és átlagos keresetűeket pedig bünteti. Nem csoda, ha orvosaink, diákjaink külföldre menekülnek egy jobb megélhetés reményében.
De nemcsak a látványosan „antiszociális” lépések növelték a társadalmi igazságtalanságot. A rezsiköltségek terén például ez igazán látványos: az állam ugyanis a három emeletes villa medencéjének havi sok tízezer forintos fűtését úgy teszi olcsóbbá, hogy közben a szegényebbek jó, ha egy-két ezer forintot nyernek. Ki kell mondani, mert ez az igazság: a rezsicsökkentéssel a gazdagok jártak igazán jól. Hasonló a helyzet a devizahitelesek végtörlesztésével: annak kedvezett az intézkedés, aki elő tudott zsebből kapni 10-20 millió forintot (ő viszont valószínűleg nem szorult rá). Ki is vásárolta néhány képviselő a lakását a hitelből.
De még a multik és bankok adóztatása sem a kisembereknek kedvez! A PSZÁF jelentése szerint a bankok több mint 90 százaléka hárította át a kormány minden fogadkozása ellenére a bankadót ügyfeleikre. És aki látott már telefonszámlát, pontosan tudja, hogy ugyanez a helyzet a telekommunikációs cégekre kivetett adóval is. A multik és bankok adóztatását mi sem elleneznénk, azonban ha azt teljes egészében áthárítják az ügyfelekre, akkor mégis csak egy mindenki által differenciálatlanul fizetendő költségről van szó, ami megint csak igazságtalan.
Ennek a politikának véget kell vetni. Itt az ideje annak, hogy a baloldal valódi fordulatot hozzon Magyarországra. Vissza kell állítani a többkulcsos személyi jövedelemadót! Ideje, hogy akinek több van, az többet is tegyen a közösbe, teljesen függetlenül attól, hogy valaki baloldali vagy jobboldali. Aki a medencéjét fűti, annak nem csökkenteni, hanem növelni kell a rezsijét – különösen addig, amíg van ember Magyarországon, aki a lakását nem tudja befűteni a legsúlyosabb téli hidegben. Ideje, hogy végre az állam valóban annak segítsen, aki rászorul – a szegényeken és átlagembereken. De ehhez politikai fordulat kell – a Fidesz ugyanis kizárólag a gazdagokat segíti.